فوربس: چین در حال توسعه پایگاه های دریایی خود در خارج از مرزهاست

به گزارش وبلاگ آقای عادلی، پایگاه خبری فوربس با استناد به تصاویر ماهواره ای گزارش داد که نیروی دریایی چین در حال توسعه پایگاه دریایی خود در بندر استراتژیک جیبوتی است و امکان دارد در کشورهای دیگر نیز پایگاه نظامی تاسیس کند.

فوربس: چین در حال توسعه پایگاه های دریایی خود در خارج از مرزهاست

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آقای عادلی، پایگاه خبری فوربس در گزارشی نوشت که نیروی دریایی ارتش خلق چین در اقیانوس هند و غرب آسیا فعالتر شده و تحرکات زیادی دارد.

این گزارش با بیان اینکه یکی از سنگ بناهای این استراتژی، پایگاه دریایی نیروی دریایی چین در جیبوتی در شاخ آفریقا است، نوشت: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که چین در حال ادامه کار بر روی یک پایگاه مستحکم پشتیبانی در آنجاست.

براساس این گزارش، تصاویر نشان می دهد که اسکله این پایگاه اکنون تکمیل شده است بنابراین باید قادر باشد کشتیها را نیز پذیرش کند. یک تصویر از ماه مارس سال جاری که در یک پایگاه تحلیل تصاویر ماهواره منتشر شده است نشان می دهد که یک بیل مکانیکی در حال کار بر روی زمینهای جدید این پایگاه است که به نظر می رسد برای ساخت یک اسکله جدید یا اسکله دوم بزرگتر باشد که به طورقابل توجهی ظرفیت پایگاه را بالا خواهد برد.

این گزارش می گوید که نخستین پایگاه دریایی چین در فرامرزها در سال 2017 ساخته شده اما اسکله ها هنوز در دست ساخت می باشند. در این پایگاه نشانه ای از تونلهای محافظتی کشتی ها آنطور که در پایگاههای دریایی چین مرسوم است وجود ندارد اما بدون شک این پایگاه از نظر دفاعی مستحکم است. حاشیه بیروی پایگاه شبیه کاخهای مدرن است و حتی برج و بارو و دو ردیف دیوار آجری نیز دارد.

این گزارش اضافه کردف بخش اصلی اسکله به نظر می رسد سال گذشته به اتمام رسیده است و اندازه آن طوری است که می تواند ناو هواپیمابر جدید چین، کشتیهای جنگی و دیگر ناوها را در خود جای دهد و در صورت لزوم 4 زیردریایی اتمی چین نیز می توانند در آنجا جا شوند.

فوربس در ادامه می نویسد، جیبوتی یکی از بندرهای استراتژیک در دهانه دریای سرخ با دسترسی آسان به دریای عرب و خلیج فارس و اقیانوس هند است. بسیاری از کشتیهایی که در عملیات مبارزه با دزدان دریایی مشارکت دارند نیز در این منطقه توقف می نمایند.

این گزارش با بیان اینکه پایگاه دریایی ارتش چین موجب نگرانی شدید کشورهای غربی شده است اضافه کرد: یکی از نگرانیهای اصلی مقامات غربی نزدیک بودن این پایگاه به تاسیسات نظامی آنهاست. به طوریکه این پایگاه تنها 7 مایل با پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در کمپ لمونیر فاصله دارد، پایگاهی که در سال 2001 تاسیس شد و تنها پایگاه دائمی ارتش آمریکا در آفریقاست. این پایگاه چین همچنین با بندر اصلی جیبوتی که کشتیهای جنگی اروپایی و آمریکایی مرتب به آنجا می فرایند تنها 5 مایل فاصله دارد.

فوربس در انتها می نویسد، هنوز زود است که بگوییم که این پایگاه برای پشتیبانی از نیروی دریایی چین تاسیس شده است اما سرمایه گذاری هنگفت چین قابل توجه است و به نظر نمی رسد که فقط برای استفاده فصلی ساخته شده باشد. همچنین به نظر می رسد که چین به پاکستان و میانمار نیز به چشم مکانهایی برای ایجاد پایگاه نظامی نگاه می نماید. سطح فعالیت چین برای ایجاد پایگاه دریایی هرچه که باشد نشانه تغییرات چشمگیر در توانایی چین در آبهای آبی است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "فوربس: چین در حال توسعه پایگاه های دریایی خود در خارج از مرزهاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوربس: چین در حال توسعه پایگاه های دریایی خود در خارج از مرزهاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید