چگونه رژیم غذایی می تواند سبب سرطان سینه گردد؟

به گزارش وبلاگ آقای عادلی، محققان به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد رژیم غذایی می تواند میکروبیوم را تغییر داده و بر خطر ابتلا به سرطان سینه تاثیر بگذارد.

چگونه رژیم غذایی می تواند سبب سرطان سینه گردد؟

به گزارش وبلاگ آقای عادلی، هنگامی که صحبت از میکروبیوم می گردد معمولا افراد به روده فکر می نمایند، اما میکروبیوم سینه هم وجود دارد و نقشی که در سلامت و امکان ابتلا به سرطان سینه دارد، کاملا شناخته نشده است. میکروبیوم مجموعه ای از میکروارگانیسم هاست که در یک محیط خاص در بدن زندگی می نمایند.

در سال 2018 دانشمندان دانشکده پزشکی Wake Forest، نشان دادند که رژیم غذایی می تواند بر میکروبیوم سینه تاثیر بگذارد که نشان می دهد مانند میکروبیوم روده، میکروبیوم های سینه می تواند به رژیم غذایی پاسخ دهد.

اکنون تحقیقات نو نشان می دهد رژیم غذایی از جمله مکمل های روغن ماهی، می تواند نه تنها میکروبیوم سینه بلکه تومور های سرطان آن را هم تغییر دهد. این مطالعه به صورت آنلاین در Cancer Research، مجله ای از انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان نشان داده شده است.

محققان برای درک بهتر رابطه بین میکروبیوم، رژیم غذایی و خطر ابتلا به سرطان رویکرد چند شاخه ای را برای مطالعه مدل های حیوانی و بیماران سرطانی سینه در پیش گرفتند.

کاترین ال. کوک، استادیار جراحی در ویک گفت: چاقی که به طور معمول با مصرف رژیم غذایی پرچرب همراه است، یک عامل خطر شناخته شده در ابتلا به سرطان سینه افراد یائسه است؛ اما هنوز چیز های زیادی در خصوص پیوند چاقی با میکروبیوم ها و تاثیر آن بر سرطان سینه و نتایج آن نمی دانیم.

در قسمت اول مطالعه، موش های مستعد ابتلا به سرطان سینه با رژیم غذایی پرچرب و کم چرب تغذیه شدند. موش هایی که رژیم پرچربی را مصرف می کردند، تومور بیشتری داشتند که در مقایسه با آن هایی که رژیم غذایی کم چرب دریافت نموده بودند، سریع تر رشد نموده و بزرگتر بودند.

در مرحله بعدی برای مطالعه میکروبیوم، محققان پیوند مدفوع را انجام دادند. موش هایی که رژیم کم چربی داشتند، پیوند میکروبیوم رژیم پرچربی و موش هایی که رژیم پرچربی داشتند، پیوند میکروبیوم رژیم کم چربی دریافت کردند؛ با کمال تعجب موش هایی که رژیم کم چربی مصرف نموده و میکروبیوم رژیم غذایی پرچربی را دریافت نموده بودند به همان مقدار موش هایی که رژیم غذایی پر چربی مصرف نموده و پیوند میکروبیوم رژیم غذایی کم چربی دریافت نموده بودند، تومور های سینه را داشتند.

کوک گفت: جایگزینی میکروبیوم روده با رژیم کم چربی به میکروبیوم حیوانات رژیم غذایی پرچرب برای افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در مدل های ما کافی بود. این نتایج ارتباط بین میکروبیوم و سلامت سینه را برجسته می نماید.

اهمیت بیماران مبتلا به سرطان سینه چیست؟

محققان یک آزمایش بالینی دوسوکور با کنترل دارونما با بیماران مبتلا به سرطان سینه انجام دادند. بیماران مکمل های دارونما یا روغن ماهی را تقریبا دو تا چهار هفته قبل از لامپکتومی یا ماستکتومی دریافت کردند.

نتایج نشان داد که مکمل روغن ماهی به طور قابل توجهی میکروبیوم سینه را در بافت سینه غیر سرطانی و بدخیم اصلاح کرد.

به اسم مثال دانشمندان دریافتند مصرف طولانی مدت مکمل های روغن ماهی (چهار هفته) باعث افزایش فراوانی نسبت لاکتوباسیلوس در بافت پستانی طبیعی مجاور تومور می گردد.

لاکتوباسیلوس نوعی باکتری است که رشد تومور سرطان سینه را در مدل های بالینی کاهش می دهد که نشان دهنده خواص بالقوه ضد سرطانی این مداخله است.

محققان بعلاوه دریافتند که مقدار فراوانی متناسب میکروب های باکتریوئید و رومینوکوکوس در تومور های سرطان در بیمارانی که از مکمل ها استفاده می نمایند، کاهش یافته، اما اهمیت آن ها معین نیست.

کوک گفت: این مطالعه شواهد دیگری را نشان می دهد که رژیم غذایی نقش مهمی در شکل گیری روده و میکروبیوم سینه دارد. در نهایت مطالعه ما نشان می دهد مداخلات بالقوه رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

تیم کوک بعلاوه در حال اجرا مطالعات تکمیلی در خصوص اینکه آیا مکمل های پروبیوتیک می توانند بر جمعیت میکروبیوم در غدد پستانی و تومور های سینه تاثیر بگذارند یا خیر، است.

منبع: باشگاه وبلاگ آقای عادلی

منبع: جام جم آنلاین

به "چگونه رژیم غذایی می تواند سبب سرطان سینه گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رژیم غذایی می تواند سبب سرطان سینه گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید