انتها پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز

به گزارش وبلاگ آقای عادلی، معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: با انتقال آخرین تابوت به دست آمده از پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه بسته شد.

انتها پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز

به گزارش وبلاگ آقای عادلی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمدرضا حسینی بروجنی با اعلام این مطلب اضافه نمود: آخرین تابوت حاصل از عملیات کاوش و نجات بخشی سال 97 در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز پس از مرمت اولیه و حفاظت توسط کارگروه اشیای تاریخی زیر نظر معاونت میراث فرهنگی خوزستان و با نظارت کارشناس اموال تاریخی و تیمی زبده با حضور کارشناسان ارشد باستان شناس و مرمت اشیای تاریخی به محل امن انتقال یافت.

او با اشاره به مراحل استحکام بخشی و انتقال این تابوت توضیح داد: طی هفت روز کار سخت و طاقت فرسا، در ابتدا بقایای انسانی درون تابوت با دقت و ظرافت خاص تثبیت نهایی شد و سپس با جداسازی مرحله به مرحله تابوت از بستر خاک، نسبت به استحکام بخشی آن اقدام شد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان اظهار کرد: پس از بانداژ و مفتول کشی این اثر ارزشمند، عملیات بلوک و تثبیت قسمت زیرین تابوت به اتمام رسید و به منظور طی مراحل نهایی نجات بخشی و مرمت به محل امنی انتقال داده شد.

او از راه اندازی موزه باستان شناسی رامهرمز در عمارت تاریخی صمیمی این شهر در آینده ای نزدیک اطلاع داد و اضافه نمود: بر اساس پیش بینی کارشناس امور موزه های استان، موزه تاریخی رامهرمز در طبقه بالاییِ کوشک میانی عمارت طراحی خواهد شد و طبقه زیرین عمارت به سایت اداری و پژوهشی و بزرگ ترین آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی فرهنگی شرق خوزستان تبدیل خواهد شد.

حسینی بروجنی گفت: با نظر مساعد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، یکی از پنج مخزن امن و استاندارد اشیای تاریخی استان قرار است در شهرستان تاریخی رامهرمز ساخته گردد.

او ضمن تقدیر از کوشش های مسئولان و کارشناسان وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان شناسی، مدیرکل خوزستان، یگان حفاظت اداره کل استان، مدیر و کارکنان اداره رامهرمز، مدیر پروژه جوبجی، سرپرست کاوش و همه کارکنان اداره موزه های استان، تیم زبده مرمت، حفاظت و انتقال و نیز نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی و فرماندار رامهرمز توضیح داد: با خاتمه انتقال آخرین تابوت حاصل از کاوش و نجات بخشی جوبجی، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه باستانی بسته شد و با تأمین اعتبار، ادامه عملیات کاوش و نجات بخشی به زودی از سر گرفته می گردد.

فصل پنجم عملیات کاوش و نجات بخشی در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پاییز سال 1397 به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع و طی این کاوش ها در تیر امسال سه عدد تابوت سفالی در این منطقه کشف شد.

منبع: میراث آریا

به "انتها پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید