راه آهن چابهارـ سرخس در انتظار عزم وزیر جدید راه و آستان قدس

به گزارش وبلاگ آقای عادلی، سید میثم لاجوردی کارشناس صنعت حمل و نقل ریلی در یادداشتی به لزوم همکاری وزارت و شهرسازی، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و شرکت عمران آستان قدس رضوی (ع) در خصوص احداث خط آهن ترانزیتی و راهبردی چابهار ـ سرخس در راستای تکمیل کریدور شمال ـ جنوب پرداخته است.

راه آهن چابهارـ سرخس در انتظار عزم وزیر جدید راه و آستان قدس

متن این یادداشت از نظرتان می گذرد:

محور ریلی چابهار ـ سرخس یکی از مهم ترین خطوط ترانزیتی کشور است که با بهره برداری از آن، منافع زیادی برای کشور و استان های شرقی به ارمغان می آید.

اتصال کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه شامل قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان و همچنین افغانستان به آب های آزاد، ساخت و تکمیل این محور ریلی را برای همسایگان ایران نیز پراهمیت نموده است.

در همین رابطه، در جریان دیدار مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و وزیر حمل ونقل ریلی و راه آهن ترکمنستان که در اردیبهشت ماه سال جاری صورت گرفت، سعید محمدزاده مدیرعامل شرکت راه آهن در نشست خبری خود گفت: در سال 2017 میزان ترانزیت بار ترکمنستان از ایران نزدیک 800 هزار تن بوده است، درحالی که مطالعات نشان می دهد ظرفیت این مسیر بیش از 7 تا 8 میلیون تن بار است.

از سوی دیگر این محور ریلی با عبور از استان های محروم سیستان¬وبلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی، علاوه بر کسب منافع ملی حاصل از درآمدهای ترانزیتی، تأثیر مستقیمی بر اشتغال زایی و پیشرفت اقتصادی این منطقه از کشور خواهد داشت. احداث این زیرساخت ریلی سبب می شود تا دسترسی به معادن و بهره برداری از آن ها مقرون به صرفه شود و از این طریق مقدمات لازم برای سرمایه گذاری جهت فعال سازی ظرفیت معادن غنی شرق کشور فراهم شود.

درخواست نمایندگان شرق کشور برای مشارکت آستان قدس

منابع لازم برای ساخت این محور ریلی به طول 1350 کیلومتر، از سال 89 ردیفی در قانون بودجه به خود اختصاص داده؛ اما هم اکنون پس از گذشت 8 سال، قطعه اول آن به طول 560 کیلومتر پیشرفتی کمتر از 40 درصد داشته است. اصلی ترین دلیل پیشرفت کند این پروژه نیز کمبود منابع تخصیصی بیان شده است.

طولانی شدن روند اجرای این پروژه با سرعت کم، سبب شد تا از ماه ها پیش نمایندگان مختلفی از شرق و جنوب شرق در مصاحبه های جداگانه ای از ضرورت ورود آستان قدس به عنوان بخش غیردولتی توانمند برای اجرای این پروژه یاد نمایند.

درخواست آستان قدس از وزارت راه برای معرفی نماینده

محمدرضا رئیسی، مدیرعامل شرکت مسکن و عمران آستان قدس در واکنش به این درخواست ها طی اظهاراتی گفت: به اعتقاد بنده، یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت ساخت باید مسئولیت پروژه زاهدان به سرخس را بر عهده گیرد و تمام اختیارات لازم را هم داشته باشد. شرکت مسکن و عمران قدس رضوی اقدامات مناسبی را در خصوص فاینانس این پروژه انجام داده و حتی نام بانک ها و شرکت های خارجی فاینانس نماینده را هم به وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است. ولی متأسفانه یک مرتبه هم به وزارت راه و شهرسازی دعوت نشده ایم. بنده شخصاً سه مرتبه پیگیر برگزاری جلسه برای این پروژه بودم ولی به دلیل بی توجهی وزارت راه و شهرسازی به نتیجه ای نرسیدم.

شرکت ساخت: آستان قدس تصمیم جدی بگیرد!

گفتنی است پیش ازاین خیرالله خادمی رئیس شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور در خصوص مشارکت آستان قدس رضوی در پروژه اتصال ریلی چابهار-سرخس گفته بود: از سرمایه گذاری آستان قدس رضوی در پروژه اتصال ریلی چابهار به سرخس استقبال می کنیم. 15 درصد هزینه اولیه این پروژه از منابع صندوق توسعه ملی فراهم خواهد شد. مابقی هزینه ها هم در صورت مشارکت سرمایه گذارانی همچون آستان قدس رضوی (ع) و سایر بخش های خصوصی تأمین خواهد شد. وی ادامه داد: شرکت ساخت در پروژه چابهار-سرخس، تمام حمایت های لازم برای جذب سرمایه گذار غیردولتی را انجام می دهد. به همین دلیل امیدواریم نهادهای همچون آستان قدس رضوی تصمیم جدی به مشارکت بگیرند.

وزیر جدید، رویکردی جدید در مشارکت وزارت راه و آستان قدس

با توجه به تغییرات انجام شده در سطح مدیریت وزارت راه وشهرسازی و روی کار آمدن محمد اسلامی که پیش ازاین دبیر ستاد توسعه سواحل مکران بوده است امید آن می رود که این وزارت خانه با تغیر رویکرد نسبت به حمایت آستان قدس جهت مشارکت در این پروژه راهبردی اقدام نماید تا ملت و دولت ایران از منافع حاصل از این پروژه راهبردی و درآمدهای ترانزیتی حاصل از آن بهره مند گردند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "راه آهن چابهارـ سرخس در انتظار عزم وزیر جدید راه و آستان قدس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه آهن چابهارـ سرخس در انتظار عزم وزیر جدید راه و آستان قدس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید